از اولین پلتفرم آموزش آنلاین گل آرایی رونمایی شد ...
0

آموزش گل آرایی با گل طبیعی در آموزشگاه آنلاین گل آرایی گلترنت

مقدمه

گلترنت ، اولین پلتفرم آموزش گل آرایی به صورت آنلاین است که شما را قادر می سازد با کمترین مهارت گل آرایی ، بهترین کار ها را خلق کنید . گلترنت یک مرجع کامل از ویدیو های آموزش گل آرایی است که مکملی برای یادگیری شما خواهد بود . هدف از تاسیس گلترنت ، تسهیل و تسریع یادگیری گل آرایی است . در مجموع گلترنت بستری است برای آموزش گل آرایی با گل طبیعی که توانایی کسب درآمد اینترنتی را نیز در نهایت به شما می دهد . این در کنار یادگیری کسب درآمد اینترنتی از طریق مهارت گل آرایی است که توسط مهندس آرمان سفیدی ، مدیریت مجموعه گلترنت تدریس خواهد شد .

گلترنت نتیجه ۵ سال کار مداوم بر روی برند بوی گل است که نیاز به یک سامانه تکرار و تمرین و یادگیری گل آرایی بسیار احساس شد که در نتیجه برای رفع این نیاز یک ارزش شکل گرفت و من این ارزش را گلترنت نام گذاری کردم . این ارزش بزودی به بزرگ ترین مرجع یادگیری گل آرایی به صورت آنلاین  و در قدم بعد ، به بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی گل ایران تبدیل خواهد شد . برای همیاری و همکاری با ما حتما فهرست پایین را به صورت دقیق مطالعه کنید . 

عناوین هنر گل آرایی

یادگیری هنر گل آرایی

آموزش گل آرایی را از کجا شروع کنیم ؟ + پادکست صوتی

یادگیری گل آرایی را در صورتی که از توانایی مالی خوبی برخوردار هستید از کلاس گل آرایی حضوری شروع کنید تا به قول معروف راه بیفتید !

در غیر این صورت هیچ مشکلی نیست . همین امروز ویدیو های آموزش گل آرایی گلترنت را تهیه کنید تا به بهترین خروجی ممکن دست پیدا کنید . برای شروع بهتر است از ویدیویی های سطح بندی شده گل آرایی ما استفاده کنید و در سطح مقدماتی تمامی ویدیو های مربوطه را تهیه و مشاهده کنید . دقت کنید در هنگام دیدن ویدیو ها حتما می بایست ابزار گل آرایی و انواع گل طبیعی شاخه بریده در کنار خود داشته باشید تا با تکرار و تمرین تبدیل به یک گل آرا ماهر شوید .

آموزش حضوری در کنار آموزش آنلاین بهترین خروجی را به شما خواهد داد .


چرا یادگیری در آموزشگاه گل آرایی به صورت حضوری ؟

شاید برای شما سوال ایجاد شود که چرا هنر گل آرایی را اول می بایست در آموزشگاه گل آرایی به صورت حضوری فرا گرفت ؟ چرا گلترنت این توصیه را به عنوان اولین پلتفرم آموزش آنلاین گل آرایی دارد ؟ بدیهی است آموزش حضوری امکان تعامل بهتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد . لذا دیدن ویدیو های آموزشی به تنهایی سرعت یادگیری شما را کند خواهد کرد لذا می بایست در ابتدا در یک آموزشگاه گل آرایی به صورت عملی و مقدماتی گل آرا را فرا بگیرید سپس به سادگی می توانید با دیدن آموزش های ویدویی گل آرایی گلترنت نسبت بروزرسانی و یادگیری هرچه بیشتر گل آرایی اقدام کنید . البته این مسیری ساده تر است لیکن امکان یادگیری کامل گل آرایی از راه دور و از طریق گلترنت نیز مهیا است .

تنها آموزشگاه گل آرایی در خاورمیانه که بعد از آموزش گل آرایی تا مرحله کسب درآمد از این هنر نیز شما را یاری می کند

کدام آموزشگاه گل آرایی را توصیه می کنیم ؟

گلترنت حاصل ۵ سال کار مدوام در برند بوی گل است . آموزشگاه گل آرایی بوی گل با بیش از ۵ سال تجربه موفق در زمینه آموزش گل آرایی بهترین گزینه برای یادگیری حضوری این هنر زیبا است . شما در این آموزشگاه می توانید با انتخاب یک پکیج آموزشی به اکثریت تکنیک های گل آرایی را فرا بگیرید . این در کنار مشاوره های کسب و کار ویژه برای موفقیت شما است . به همین دلیل ما به شما آموزشگاه گل آرایی بوی گل را توصیه می کنیم .

آموزشگاه بوی گل از سال ۹۳ تاسیس شده است و تا امروز توانسته است بیش از ۳۰۰ نفر را در حوزه گل آرایی به صورت حرفه ای آموزش دهد . بدیهی است با توجه به سابقه و خدمات ویژه آن ها به شما یادگیری در این آموزشگاه را توصیه می کنیم . برای ورود به آموزشگاه بوی گل روی لینک زیر کلیک نمایید .

آموزشگاه گل آرایی بوی گل 


آشنایی بیشتر با هنر گل آرایی

هنر گل آرایی در واقع آرایش دادن به چیدمان گل و برگ و شاخه ها است تا جلوه زیبایی را خلق کنند .  گل آرایی امروزه بخش مهمی از مناسبت ، عروسی ، جشن تولد ، مهمانی یا هر اتفاق دیگر در زندگی است. در گل آرایی مدرن ، بسیاری از هنرمندان گل آرایی را ترکیبی از هنر نقاشی و طراحی می دانند . زیرا کنار هم قرار گرفتن این عناصر فقط با یک طراحی خاص و هنری امکان پذیر است بنابر این اگر قصد دارید گل آرایی مدرن را فرا بگیرید بهتر است نگاهی به آموزش سازه های اروپایی گلترنت داشته باشید تا به درک صحیحی از طراحی هنری در گل آرایی برسید . لازم است بدانید در گل آرایی مدرن ترکیب گل های شاخه بریده ، گل های وحشی و گل های مصنوعی استفاده می شود لذا محدود به گل های شاخه بریده یا گل های وحشی نخواهید بود .

برای آشنایی بیشتر با هنر گل آرایی بهترین منبع قطعا ویکی پدیا است ! برای ورود روی لینک زیر کلیک کنید

what is floral Design 

about flower arrangement

نحوه کسب درآمد از هنر گل آرایی

با گران شدن ارز و فضایی شدن قیمت بسیاری از اجناس ، تنها هدیه ارزشمند و دوست داشتنی که قیمت سابق خود را دارند ، گل ها هستند . گل ها همان هدیه دوست داشتنی می باشند که نشان دهنده عشق و علاقه در ارتباط و پیوندتان هستند . اگر قصد دارید یک خاطره باشکوه برای عزیزتان خلق کنید هیچ چیز زیباتر از گل پیدا نخواهید کرد . به همین علت هنر گل آرایی در حال حاضر فرصت خوبی برای کسب درآمد است . به خصوص برای عزیزانی که از طریق گل آرایی مجالس و گل آرایی تشریفات فعالیت می کنند . کما اینکه گل فروشی ها نیز درآمد خوبی را از طریق گل آرایی کسب می کنند البته لازم به ذکر است که شغل گل فروشی جزو کار های بسیار دشوار و سنگین است که تنها علاقه زیاد به این هنر می توانید مسیر شما را تسهیل کند .

اگر علاقه مند به دانستن روش های کسب درآمد از طریق گل آرایی هستید برای شما مطالعه مقاله زیر از نون شب واجب تر است ! 

روش های کسب درآمد از هنر گل آرایی 

سبک های مختلف گل آرایی

در نگاه کلی به هنر گل آرایی می توانیم سبک های بسیاری را شناسایی کنیم اما فقط چند سبک گل آرایی هستند که هنوز طرفداران خاص خودشان را دارند از جمله :

هنر گل آرایی شرق یا ژاپنی ( ایکه بانا ) ( تاکید بر خطوط در گل آرایی )

هنر گل آرایی اروپایی و مدرن

( سازه های اروپایی و ترکیب چند هنر و خلاقیت در گل آرایی و وابسته به هیچ قانونی نیست و به سلیقه طراح و هنرمند بستگی دارد و نزدیک به سبک شرقی است  )

هنر گل آرایی آسیا غربی و سنتی

( گل آرایی پرگل )

برای مطالعه دقیق درباره سبک های گل آرایی حتما مطالب زیر را دنبال کنید .

گل آرایی به سبک ایکه بانا

هنر گل آرایی ایکه بانا

کشور های مطرح در هنر گل آرایی

صنعت گل آرایی

از جمله کشور های مطرح در صنعت گل آرایی می توان به ترتیب به هلند ، آمریکا ، روسیه ، مالزی ، هند ، چین و انگلیس اشاره کرد . آن ها با سرمایه گذاری هنگفت در این هنر و تولید انواع گل های شاخه بریده پرچمداران صنعت گل آرایی هستند . جالب است بدانید آن ها با داشتن بیش از ۱۰۰ مدرسه گل آرایی نیز پیشتاز هستند و تمامی زیر ساخت های لازم از جمله فدراسیون گل آرایی و کنکور گل آرایی به صورت حرفه ای در این صنعت فعالیت می کنند . آن ها با داشتن مجلات تخصصی و پایگاه های خبری خاص خود زمان زیادی است که گوی سبقت را از ما ربوده اند .

برای آشنایی با صنعت گل در جهان حتما به منابع زیر سری بزنید . در این منابع به هنر گل آرایی به صورت تخصصی پرداخته شده است .

برای دریافت این منابع می بایست عضو خبرنامه ایمیلی گلترنت شوید . ما به صورت ماهانه منابع موثقی از بهترین وب سایت های معتبر گل آرایی در جهان برای شما مطلب ارسال خواهیم کرد تا در کنار یکدیگر پیشرفت کنیم .

تاریخچه هنر گل آرایی

تاریخچه گل آرایی در جهان

برای اولین بار چینی ها بودند که گل های شاخه بریده را داخل آب قرار دادند در حالی که در تمامی نقاط جهان از گل ها برای ساخت انواع مچ بند و تل سر استفاده می کردند . کما اینکه گل آرایی تبدیل به فلسفه و قسمتی از آیین بودایی شد به طوری که برای هر طراحی فلسفه ساخته شد که ژاپنی ها آن را ایکه بانا نامیدند البته سبک های دیگری نیز وجود دارد اما شاخص ترین آن ایکه بانا است .

در یونان نیز گل لوتوس در فرهنگ باستان بسیار پاک و مهم تلقی می شده است . اعتقاد آنان بر این بود که مرکز زرد و گلبرگ های سفید نماد خداوند خورشید می باشد . گل لوتوس در مراسیم تدفین جنازه بسیار استفاده می شده و در بسیاری از نقاشی های آن زمان یافت می شود . این نشان دهنده قدمت گل آرایی در جهان است . لذا می توان نتیجه گرفت گل آرایی در زمان های بسیار دور نیز کاربردی بوده و قدمت بسیار طولانی دارد .

برای مطالعه بیشتر درباره تاریخچه گل آرایی در جهان می توانید به منابع فارسی و انگلیسی زیر مراجعه کنید .

تاریخچه گل آرایی در جهان  ( انگلیسی ) ( ویکی پدیا )

تاریخچه گل آرایی ( Flower Expert ) ( انگلیسی )

تاریخچه گل آرایی در دنیا  ( فارسی )

تاریخچه گل آرایی از نگاه فلورا نکست 

انواع تکنیک ها و شاخه های گل آرایی

گل آرایی یک اقیانوس از مهارت و تکنیک های گل آرایی است که یادگیری همه این تکتیک ها بیش از چند سال به طول خواهد کشید . برای یادگیری هنر گل آرایی شرکت در کلاس گل آرایی اصلا کافی نیست و اینجا است که علت پدید آمدن گلترنت مشخص می شود . گلترنت با رفع نیاز کاربران و ایجاد ارزش ، آموزش گل آرایی آنلاین را پدید آورده است . بزرگ ترین مزیت گلترنت یادگیری تمامی شاخه های گل آرایی با کمترین هزینه و سریع ترین زمان است . کافیست به لیست آموزش های ما نگاهی بندازید تا متوجه لیست بلند آن شوید . نگاهی عمیق به تکنیک های گل آرایی و یادگیری سریع در سریع ترین زمان ممکن که می تواند تمامی نیاز های شما را پوشش دهد .

انواع گل آرایی

آموزش گل آرایی

اصول گل آرایی و آرایش گل

در واقع هنر گل آرایی شامل بسیاری از اصول هنری است ، اما حداقل شش قاعده اصلی مهم وجود دارد که باید قبل شرکت در کلاس گل آرایی و دیدن کلیپ های آموزش آنلاین گل آرایی آن ها را بدانید : 

طراحی 

این الگوی ساختاری گل آرایی را تعیین می کند. این یک طرح تصویری در مورد اندازه و شکل گل آرایی است. طراحی اساساً توسط مکان ، مناسبت و متریال موجود تعیین می شود .

تراز 

به استفاده از متریال در گل آرایی تأکید می کند و باعث ایجاد پایداری در چیدمان می شود. دو عنصر مهم توازن  شکل چیدمان و رنگ گل آرایی است. دوباره ، تعادل دو نوع است.

تعادل متقارن 

دو طرف گل آرایی دارای مقدار مساوی از گل ها و متریال  هستند .

تعادل نامتقارن 

دو طرف گل آرایی برابر نیستند اما هنوز دارای وزن بصری مساوی دارند . رنگ در اینجا نقش اساسی دارد. رنگ های تیره جلوه بصری از وزن را نشان می دهد و از این رو در چیدمان گل آرایی کمتر استفاده می شود. بنابراین ، رنگهای سبک تر نیز برای قسمتهای بیرونی و بالایی گل آرایی  مناسب تر هستند .

مقیاس 

به نسبت مؤلفه های مختلف گل آرایی می پردازد. بنابراین بر استفاده از متریال هایی که به اندازه ظروف در گل آرایی تاکید دارد . 

ریتم

این امر بر هدایت چشم بیننده در امتداد خط اصلی ترتیب تأکید می کند تا کل شکل گل آرایی به درستی توسط چشم ها دنبال و درک شود .

نقطه تأکید (نقطه کانونی) 

بخش مرکزی گل آرایی که از آنجا گل ها و شاخه ها و برگ ها به نظر از داخل به سمت بیرون رشد کرده اند ، به عنوان نقطه کانونی گل آرایی معروف است . از این رو معمولاً از گلهای بزرگتر و تیره رنگ در نقطه کانونی گل آرایی استفاده می شود.

هارمونی و وحدت 

استفاده صحیح از گل ها در هر مناسب را توصیف می کند . همچنین از ترکیب رنگ گل هایی که در گل آرایی و ظروف گل استفاده می شود ، مراقبت می کند به طوری که آنها در تضاد یکدیگر قرار بگیرند . 

سبک ایکه بانا گل آرایی ژاپنی

ایکه بانا یک کلمه ژاپنی در هنر گل آرایی است که ایکه به معنای استخر و بانا به معنی گل پس گل استخر معنی پیدا می کند ، در نتیجه ایکه بانا هنر گل آرایی در آب تلقی می شود . بیشترین تاکید در سبک ایکه بانا بر روی مقیاس و اندازه گیری می باشد . هدف اصلی سبک گل آرایی ایکه بانا این است که طبیعت را به داخل خانه بکشد .

سبک ایکه بانا به سه سبک تقسیم می شود .

 • سبک شین : سبک رسمی ؛ شامل یک ترتیب خطی درست در یک ظرف از جنس برنز است که بر روی پایه ای چوبی هک شده ، قرار داده می شود .
 • سبک گیو : سبک نیمه رسمی ؛ این سبک دارای ویژگی های روان و قابل استفاده از انواع ظروف است .
 • سبک سو : سبک غیر رسمی ؛ در این سبک گل ها در گلدان های بامبو ، سبد و ظرف های چوبی طبیعی و حتی در برخی موارد در ظرف های سفالی به نمایش گذاشته می شود . ظرف ها نیز بر روی پایه های بامبو یا چوب طبیعی قرار داده می شوند .

 

طرح های اساسی در  گل آرایی

سه طرح شاخص در گل آرایی وجود دارد که شما می توانید طبق ایده و سلیقه تان از آنها استفاده کنید این سه طرح عبارت اند از :

 • گل آرایی خطی
 • گل آرایی حجمی 
 • گل آرایی خطی  _ حجمی

 

تمامی گل آرایی های انجام شده یا طبق یکی از این سه طرح انجام می شود یا بر گرفته از آن ها هستند .

 • چیدمان گل ها به صورت خطی :

 طرح های کار شده در مرحله ابتدایی ، دارای حداقل گل و شاخ و برگ در منطقه کانونی می باشد و فرم بازی که در این جا به کار گرفته می شود تاکید بر زیبایی مواد گیاهی دارد . یک شاخه برهنه ، یک تکه چوب تزئینی و یا یک شاخه کاج یک طرح خطی را به خوبی تعریف می کند .

 

 • چیدمان گل ها به صورت حجمی :

 طرح های کار شده به صورت کامل ، روان و متقارن است که ترکیبی سخاوتمندانه از گل را در گلدان تزئین می کند که طراحی توده ای معمولی را به تصویر می کشد که نوع خاصی از ظرافت را یاد آوری می کند . طرح های انبوه نیز معمولا مثلثی ، بیضی و دایره ای هستند .

 • چیدمان گل ها به صورت خطی _ حجمی :

در این نوع از چیدمان از حجم برای احساس بیشتر عمق استفاده می شود . نقش گیاهان به شکل یک طرح کلی منظم برای ایجاد یک منطقه کانونی یا تغییرات تدریجی از خط در حاشیه و حجم در محور مرکزی است . طرح های خطی _ حجمی دارای فرم باز با تعادل متقارن یا نامتقارن است .

 

گل های رایج در گل آرایی

 
  • آلسترومریا ( Alstroemeria ) : 

   گل آلسترومریا

   از مناطق خنک کوهستانی ، گل های زیبا با گلبرگ های راه راه . به رنگ های نارنجی، صورتی ، قرمز ، بنفش ، زرد و سفید است .

 

  • آماریلیس ( Amaryllis ) : 

گل آمارلیس

 

معمولا به خاطر گل های رنگارنگ معروف است . قیفی شکل است و به  رنگ های سفید ، بنفش و صورتی دیده می شود .

  • چیپسوفیلا ( Gypsophila ) :

چیپسفولیا

معمولا به عنوان گل های پر کننده نامیده می شود . گیاهی بوته ای که دارای گل های کوچکی است . معمولا به رنگ سفید است . زادگاه این گل اروپای مرکزی و شرقی است .

  • پرندگان بهشت ( Birds of Paradise ) :

   گل استریزیا

   این گل به عنوان گل استریزیا نیز شناخته می شود . این گیاه دارای آبشار های نارنجی و برگ های سبز است . این گل از بومیان آفریقای جنوبی محسوب می شود .

 

  • شیپوری ( Calla ) :

گل شیپوری

 

این گل ها معمولا به صورت طبیعی در حوضچه ها و باتلاق ها رشد می کنند . گل ها به رنگ های زرد ، نارنجی و صورتی دیده می شود . این گل بومی نیمکره شمالی در مناطق معتدل و خنک است . همچنین در اروپا ، آسیای شمالی و آمریکای شمالی نیز یافت می شود .

 

  • میخک ( Carnation ) : 

گل میخک

 

بومی اوراسیا ، به دلیل داشتن ویژگی های بارز مانند خوشه های شاخه دار و گلبرگ های خط دار شناخته می شود . دارای رنگ های بیشماری مانند صورتی ، قرمز ، سبز ، بنفش و زرد است .

 

  • میخک مینیاتوری ( Carnation miniature ) :

میخک مینیاتوری

 

اهل اوراسیاست ، ویژگی های گل میخک مینیاتوری همانند همان گل میخک است .

 

  • گل داودی _ مادر ( Chrysanthemum _ mum ) :

گل داوودی

 

بومی آسیا و شمال شرقی اروپا ، در رنگ های مختلفی مانند قرمز ، نارنجی ، زرد ، بنفش ، صورتی و سفید به چشم می خورد .

 

  • گل داودی _ دکمه ( Chrysanthemum _ button ) : 

گل داوودی مینیاتوری

 

سر های گرد این نوع از گل های داوودی خاصیت پر کنی نیز دارد .

 

  • کوکب ( Dahlia ) :

گل کوکب

 

بومی مناطق کوهستانی مکزیک ،  اصولا در همه نوع رنگ ها نمونه دارد . حتی بعضی اوقات این رنگها با هم در می آمیخته می شوند .

 

  • ژربرا ( Gerbera ) : 

گل ژربرا

 

بخشی از خانواده آفتاب گردان است . به رنگ های زرد ، نارنجی ، سفید ، صورتی یا قرمز وجود دارند . به طور گسترده در آفریقا ، آسیا ، آمریکای جنوبی و ماداگاسکار توزیع می شوند .

 

  • زنبق ( Iris ) :

گل زنبق

 

این گل بومی اروپا و آسیا است . دارای ساقه های بسیار طولانی و تو خالی هستند . به رنگ های کرم ، نارنجی ، صورتی ، بنفش ، قرمز ، سفید و زرد هستند .

 

  • لارکپور ( Larkspur ) :

گل لارکپور

 

به رنگ های مختلفی مانند قرمز ، صورتی ، سفید و بنفش در می آیند . در مناطق خاصی از کالیفرنیا بومی هستند .

 

  • لیلیوم _ آسیایی ( Lily  _ asiatic ) :

گل لیلیوم آسیایی

 

 بومی آسیای شرقی است . آنها به رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی ، بنفش ، صورتی و سفید در می آیند .

 

  • لیلی _ شرقی (Lily _oriental  ) : 

گل لیلیوم اورینتال

 

غالباً بزرگتر از و بلند تر از لیلی های آسیایی هستند . آنها به رنگ های سفید ، زرد ، صورتی و زرد رنگ دیده می شوند . در آسیا نیز بومی هستند .

 

  • لیسانتوس ( Lisianthus ) : 

گل لیسیانتوس

آنها در رنگ های مختلف مانند سفید ، آبی بنفش ، سبز و قرمز رشد می کنند   . در قسمت جنوبی ایالات متحده ، مکزیک ، کارائیب و آمریکای جنوبی یافت می شود .

 

 • نرگس ( Narcissus ) :

گل نرگس ایرانی

 

بومی اروپا ، آفریقای شمالی و مدیترانه است . آنها شبیه به یک ترومپت یا  فنجانی مانند از ۶ گلبرگ به رنگ های سفید ، زرد ، نارنجی یا صورتی هستند .

 

 • ارکیده ( Orchid ) :

گل ارکیده

 

ارکیده بومی آسیا و استرالیا است . آنها معمولاً سه گلبرگ دارند .  آنها همچنین در رنگ های زیادی مانند آبی ، بنفش ، قرمز ، صورتی ، سفید ، زرد ، نارنجی و سبز به چشم می خورند .

 

 • پونی ( Peony ) :

گل پیونی

بومی اروپا ، آمریکای شمالی و آسیا هستند . این گل ها در سایه بسته شده و با نور خورشید باز می شوند . به رنگ های سفید ، صورتی ، گل رز قرمز و زرد دیده می شوند .

 • گل رز ( Rose ) :

گل رز

زادگاه این گل آسیا ، اروپا ، آمریکای شمالی و آفریقا است . گل رز دارای خار های تیز در قسمت سایه است .

 

 • گل میمون (  Snapdragon ) :

گل میمون

 

در رنگهای مختلفی مانند سفید ، زرد ، صورتی ، قرمز و نارنجی به چشم می خورد . این گل از بومیان اروپا ، ایالات متحده و آفریقای شمالی است .

 

 • آفتابگردان ( Sunflower ) :

گل آفتاب گردان

چون سر این گل به نظر  مرکز خورشید می رسد و گلبرگ ها مانند اشعه هستند . رایج ترین رنگ آن نیز زرد است .زادگاه این گل  آمریکای شمالی ، آمریکای مرکزی و آفریقای جنوبی است .

گل لاله

 • لاله ( Tulip ) :

لاله ها در اصل در جنوب اروپا و آسیای مرکزی یافت می شوند . تقریبا در هر رنگی موجود است .

مبانی رنگ

تئوری رنگ ها

از آنجایی که هر رنگی یک معنایی را منتقل می کند پس باید تک تک رنگ ها را شناخته و درست ترین رنگ را متناسب با ایده و کار انتخاب کنیم . چرخه رنگ یک مدل مصور از رنگهای اطراف است . این چرخه روابط بین رنگ های اولیه ، ثانویه و مکمل را نشان می دهد .

برای درک دقیق تر چرخه رنگ به شما مطالعه مقالات زیر را توصیه می کنیم این مقالات جزو بهترین و خلاصه ترین مقالات وب هستند که توسط تیم تحریریه گلترنت تهیه شده است .

 

درک چرخه رنگ 

سه رنگ اصلی :

 • قرمز 
 • زرد 
 • آبی

سه رنگ ثانویه :

 • نارنجی 
 • سبز 
 • بنفش 

شش رنگ سوم :

 • قرمز – نارنجی 
 • زرد – نارنجی 
 • زرد – سبز 
 • آبی – سبز 
 • آبی – بنفش 
 • قرمز – بنفش 
 •  

که با مخلوط کردن رنگ های اولیه با رنگ های ثانویه تشکیل می شوند : نارنجی ، سبز ، بنفش .

دمای رنگ 

دما رنگ

رنگ های گرم شامل قرمز ، نارنجی و زرد و تغییرات آن در سه رنگ است .
قرمز و زرد هر دو رنگ اصلی هستند که نارنجی در وسط قرار دارد .
رنگ های خنک شامل رنگ های سبز ، آبی و بنفش و تغییرات آن در سه رنگ است .
آبی تنها رنگ اصلی در طیف خنک است .

 

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی

رنگ های خنثی شامل سیاه ، سفید ، خاکستری و قهوه ای است . ترکیب می شوند اما می توانند به تنهایی نیز در طرح ها مورد استفاده قرار می گیرند .

برای مطالعه دقیق تئوری رنگ روی لینک زیر کلیک کنید .

روانشناسی رنگ ها 

رنگ می تواند به طرز چشمگیری بر خلق و خو ، احساسات تأثیر بگذارد . رنگ ابزاری ارتباطی قدرتمند است و می تواند برای نشان دادن عمل ، تأثیر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش های فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد . برخی از رنگ ها با افزایش فشار خون و افزایش متابولیسم همراه است .

گل قرمز :

قرمز نماد عشق در نتیجه گل قرمز نشان از عشق و علاقه دارد .

گل نارنجی :

رنگ شادی است و می توان به افرادی که حال چندان خوبی ندارند به عنوان هدیه تقدیم شود .

گل زرد :

اصولا به معنای دوستی و احترام است و می توانید برای آشتی این رنگ را انتخاب کنید .

گل سبز :

گل سبز نشان دهنده زندگی دوباره ( بهار و طبیعت ) و همچنین خوشبختی است .

گل آبی :

نشان تعهد و صلح است و آرامشی عجیب را با خود به همراه می برد .

گل بنفش :

به معنای تغییر عمده در زندگی و نشان از افتخار دارد .

گل صورتی :

بیانگر ظرافت و رابطه دوستانه است .

گل سفید :

نشان از وفا داری و پاکی دارد .

اسفنچ

اوآسیس اسفنج  ( Oasis ) :

یک نام تجاری برای اسفنج گل است . اسفنج قابل استفاده برای گل طبیعی است . اسفنج آب را در خود نگه می دارد و باعث افزایش عمر گل ها می شود . غالبا سبز رنگ است اما در رنگ های دیگر مانند بنفش ، قرمز ، زرد و قهوه ای نیز موجود است . معمولاً به شکل آجری و مکعب مستطیل تهیه می شود ، اما می توان به شکل های کروی نیز آن را تهیه کرد . 

نحوه خیساندن اسفنج :

 ظرفی بزرگ تر از اسفنج را انتخاب کرده و آن را پر آب کنید و اسفنج را داخل ظرف قرار داده و اجازه دهید اسفنج خودش در آب فرو رود آن را داخل آب فرو نکنید . به طور تقریبی ۶۰ تا ۱۰۰ ثانیه طول می کشد تا اسفنج کاملا آب را به خود جذب کند . 

نحوه نگه داری گل شاخه بریده 

انسان ها اصولا عاشق گل های شاخه بریده هستند اما یکی از مشکلات این نوع گل ها عمر کوتاه آن هاست . اما ترفند هایی وجود دارد که می توان این زمان را افزایش داد . 

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که به طور طبیعی برخی از گل ها مقاوم تر و در نتیجه عمر طولانی تری دارند مانند گل رز ، آفتاب گردان و … برخی دیگر نیز از مقاومت کمتری برخوردارند پس عمرشان نیز کوتاه است مانند گل لاله و …

شما باید بدانید که هر گل را در چه زمانی بچینید بهتر است مثلا گل رز را وقتی که کاملا باز شده است بچینید .

هرچیزی که شما برای افزایش عمر گل نیاز دارید :

 • قیچی باغبانی
 • گلدان مناسب
 • قرص آسپرین 
 • سفید کننده یا وایتکس
 • سرکه سیب

پنج نکته ای که شما باید به آن ها توجه داشته باشید :

 • ساقه را برش دهید :

قبل از اینکه گل رز را داخل آب قرار دهید ۱ سانت از انتهای ساقه را به صورت مورب برش دهید . این کار را باید هر چند روز یک بار تکرار نمایید .

 • برگ های اضافی را جدا کنید :

برای جلو گیری از رشد باکتری های مضر گیاه باید برگ هایی که داخل آب فرو می روند را از ساقه جدا کنید .

 • گلدان مناسب را انتخاب کنید : 

شما باید متناسب با قد ، وزن و حجم گل گلدانی انتخاب کنید که به گل ها فشاری وارد نشود .

 • هر چند روز یک بار آب گلدان را عوض کنید :

  گلدان تمیزی را بر دارید آن را پر آب کنید و بعد گل ها را داخل آن قرار دهید و این کار را چند روز یک بار تکرار کنید اگر می خواهید غذای گل به آب اضافه کنید قبل از گذاشتن گل داخل آب این کار را انجام دهید و به خوبی آب و غذا را با هم مخلوط کنید . شما باید توجه داشته باشید که نسبت به جنس و نوع ساقه گیاهان آب در گلدان بریزید یعنی برای گل هایی با ساقه های نرم و شکننده بهتر است آب کمتری در گلدان بریزید تا دچار گندیدگی نشوند و برای گل هایی با ساقه های سفت بهتر است آب بیشتری در گلدان بریزید . 

 • گل را از گرما و نور مستقیم خورشید دور کنید :

از قرار دادن گل در مجاورت وسایلی که دمای بالا دارند خود داری فرمایید .

 •   همچنین شما می توانید با خرد کردن یک عدد آسپرین و مخلوط کردن آن با آب گلدان گل ها را از زرد شدن نجات دهید . 

گل آرایی غربی

در گل آرایی غربی و شرقی تفاوت هایی وجود دارد :

 • اصل سبک غربی گل آرایی متقارن است ، اما در سبک شرقی نامتقارن است .
 • در گل آرایی غربی بیشتر از گل در ترکیبات استفاده می شود اما در گل آرایی شرقی بیشتر از موادی به غیر از گل مانند برگ و … استفاده می شود .
 • در گل آرایی شرقی تاکید بیشتری روی طبیعت گرایی می شود اما گل آرایی غربی به این شکل نیست .

سبک های غربی چیدمان گل 

گل آرایی غربی با تعدادی گل و شاخ و برگ که به شکلی برازنده در کنار هم قرار گرفته اند ، همراه است .

در انگلیس و اروپا ابتدا از این سبک برای تزیین کاخ ها ، عمارت ها و کلیسا ها استفاده می شد . به طور سنتی ، شکل های مثلثی ، گرد یا بیضی شکل ایجاد می شد ، اما پس از جنگ جهانی دوم ، طرح های بیشتری مانند هلال ماه ، گل آرایی به شکل حرف S و حرف L معرفی شد .گل آرایی غربی ممکن است در ابعاد بزرگ و با الگو های متقارن آنها تقسیم شود . ترکیبات کوچک نیز به همان اندازه زیبا به نظر می رسند .

چند نکته از این سبک را می توان به عنوان دستور العمل ذکر کرد :

 • طرح کلی معمولاً با خطوط ظریف تر ایجاد می شود .
 • از پر کننده ها برای ایجاد بافت استفاده می شود تا یک برنامه ریزی مشخص در کار ایجاد شود .

مدل های مختلف در گل آرایی غربی

 • گل آرایی مدل مثلثی
 • گل آرایی مدل گرد
 • گل آرایی مدل بیضی
 • گل آرایی مدل حرف L
 • گل آرایی مدل حرف S 
 • گل آرایی مدل هلال ماه

 

گل فروشی ها

گل فروشی

تاسیس گل فروشی ، گل آرایی و در نهایت فروش گل و کالا های مرتبط با گل آرایی از مهم ترین خدمات گل فروشی خواهد بود . این شامل مراقبت و کنترل گل ، طراحی گل یا گل آرایی ، آموزش گل آرایی ، تجارت کالا ، نمایش و تحویل گل می باشد . عمده فروشان گل فروشی عمده گل و مواد مورد نیاز خود را به متخصصان می فروشند . گل فروشی های خرده فروش ، گل های تازه و محصولات و خدمات مرتبط را به مصرف کنندگان ارائه می دهند . اولین گل فروشی در سال ۱۸۷۵ افتتاح شد . گل شناسی به کشت گل و همچنین چیدمان و فروش آنها مربوط می شود . فروشگاه های گل فروشی به همراه فروشگاه های آنلاین اصلی ترین فروشگاه های گل هستند ، اما فروشگاه های عرضه باغ نیز گل می فروشند . اغلب اصطلاحات “طراحی گل” و “گل فروشی” مترادف در نظر گرفته می شوند . گل فروشی ها افرادی هستند که به طور کلی در سطح خرده فروشی با گل و گیاه کار می کنند .

گل شناسی ؛ مطالعه ، توزیع و روابط گونه های گیاهی در مناطق جغرافیایی متفاوت است . گل شناسی همچنین با باغداری فرق می کند ، که بیشتر مربوط به کشت گل و گیاه است ، بنابراین آنها تا زمانی که ممکن باشد تازه بمانند و برای خرید مطلوب خواهند بود که این شامل آگاهی از نیاز ها و انتظارات مشتریان نیز می باشد .

شاید مایل باشید شما نیز مالک گل فروشی بزرگ در شهر یا شهرستان خود باشید ! برای تاسیس گل فروشی چه کاری می بایست انجام داد ؟ برای آشنایی با هزینه ها و فوت و فن تاسیس گل فروشی روی لینک های زیر کلیک کنید .

چگونه گل فروشی بزنیم ؛ همه چیز درباره افتتاح مغازه گل فروشی

آموزش گل آرایی

آموزش گل آرایی

 چه رسمی و چه غیر رسمی ، بخش قابل توجهی از این صنعت ، گل فروشی است . طراحان و هنرمندان مستقر در زمینه گل آرایی ، صنایع گل خود را به دانش آموزانی که علاقه مند به طراحی گل به عنوان سرگرمی یا حرفه ای هستند ، می بخشند . دوره های گل آرایی عموماً از طریق آموزشگاه ها ، کالج ها ، مدارس حرفه ای پس از دوره متوسطه و انجمن های صنفی حرفه گلفروشی در دسترس است .

در هلند ، اولین کالج باغبانی در سال ۱۸۹۶ در نالدویک تاسیس شد . دومین کالج باغبانی در سال ۱۸۹۷ در آلسایر تاسیس شد . در سال ۱۹۲۶ ، اولین امتحانات ملی صلاحیت حرفه ای در گل فروشی در هلند برگزار شد . 

از آموزش های گلترنت می توان به آموزش گل آرایی تتو گل و آموزش گل آرایی کیف گل اشاره کرد که شما می توانید با خرید این آیتم های آموزشی خود را بروز یا حتی از ۰ تا ۱۰۰ گل آرایی را فرا بگیرید . برای شروع کافیست به لینک های زیر مراجعه کنید .

آموزش تتو گل با گل طبیعی

آموزش ساخت کیف و گل آرایی آن

ابزار و لوازم جانبی گل آرایی

ابزار های گل آرایی

هنگامی که شما برای اولین بار در گل فروشی شروع به کار می کنید ، دانستن آنچه نیاز دارید کمی دشوار است . داشتن ابزار و تجهیزات مناسب در تهیه و گل آرایی شما تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد . بنابراین شما باید بدانید که نیازمند چه هستید .

برای دانستن لیست دقیق ابزار های مورد نیاز برای تاسیس گل فروشی یا شروع حرفه گل آرایی روی لینک های زیر کلیک کنید

Flower Arrangement Tools

Flower Arrangement Tools Guide

موارد اساسی که باید داشته باشید :

 • پیش بند
 • حوله دست
 • دستکش
 • قیچی – آن هایی که برای گل ، شاخ و برگ و برش سیم مناسب هستند .
 • قیچی قلمه زنی – مجموعه دیگری که برای شاخ و برگ های سنگین تر مناسب است .
 • سیم در اندازه های متفاوت از ضخامت کم تا زیاد  
 • منگنه
 • کاتر 
 • انواع چسب
 • انواع ظروف ( شیشه ای ، سفالی و … )و گلدان ها
 • سبد در ابعاد گوناگون
 • کپسول آب 
 • سیم توری یا همان سیم مرغی 
 • سیم چین
 • انواع نوار ها ( برای تزئینات و به عنوان روکش سیم )
 • انبر دست

لیست ابزار دقیق گل آرایی مورد نیاز برای شروع حرفه گل فروشی بزودی در وبلاگ بوی گل بارگزاری خواهد شد .

انواع شکل های گلدان

انواع شکل گلدان

هنگام انتخاب یک شکل گلدان ، اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که می خواهید گل آرایی را به چه صورت نمایش دهید .

برای گل آرایی گلدان ها ، انواع مختلفی دارند که با استفاده از تنوع بالا گلدان ها می توان گل آرایی های بسیار خاصی ایجاد کرد . در کلاس های گل آرایی به علت محدودیت زمان هیچگاه امکان استفاده از انواع مختلف گلدان نیست . منتها با ایجاد سامانه گلترنت شما دیگر نگران تمرین و تکرار نخواهید بود و می توانید گل آرایی روی هر نوع گلدانی با استفاده از زیرسازی های مخصوص فرا بگیرید .

مکان های گلدان

موقعیت مکانی گلدان

شما می توانید گلدان را بین میز ، کف زمین یا آویزان کردن از دیوار  دسته گل خود را تقریباً در هر مکانی نشان دهید . گلدان های رومیزی معمولاً کوچک تر هستند و یک دسته گل یا چند گل را نگه می دارند . آنها معمولاً انواع گلدان سبک تر هستند و می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند . گلدان های کف زمین بسیار بزرگ تر هستند و معمولاً برای نگهداری از یک دسته گل بزرگ تر  می باشند . آن ها تمایل دارند که به عنوان یک نقطه کانونی در یک اتاق بزرگ قرار بگیرند و از آنجا که چنین حضور گسترده ای دارند ، باید دکوراسیون را به طور خاص تکمیل کنند . گلدان های کف زمین باید دارای شکاف گسترده ای برای نگه داشتن گل های سنگین باشند تا از بین نروند یا به راحتی از بین نروند . گلدان های دیواری می توانند یک روش عالی برای افزودن عمق به یک خانه باشند ، به خصوص اگر کودک یا حیوانات خانگی وجود داشته باشند که بتوانند گلدان ها را روی میز یا کف زمین دست بزنند . شیشه ماده ای متداول است که در ساخت گلدان های دیواری مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب با فلز به رنگ طلایی یا نقره ای جفت می شود .

مکان قرار گیری گلدان بسیار حائز اهمیت است که می توانید زیبایی دوچندانی به گل آرایی شما دهد . در نتیجه قبل از گرفتن هر نوع سفارش کار حتما فضا را به خوبی بررسی کنید و مطابق به دکوراسیون و فضا ، رنگ بندی ، ارتفاع و نوع گل آرایی خود را انتخاب کنید .

مواد جنس گلدان  

گلدان

در هنگام انتخاب یک نوع گلدان ، مواد می توانند شیوه استفاده و چیدمان گل ها را نشان دهد . این مواد از شیشه ، فلز و آلومینیوم گرفته تا برنج ، فولاد و چوب می باشد .

 • شیشه : متداول ترین ماده برای سبک های گلدان ظریف  شیشه است . آنها به نور اجازه می دهند به ساقه و آب گل سفر کند . 

 

 • کریستال : گلدان های کریستالی به خوبی برای نگهداری گل های ساقه بلند عاشقانه شناخته شده اند و هدیه ای مناسب برای گفتن “دوستت دارم” هستند . گلدان های کریستالی معمولاً برای بالا بردن ظاهر دسته گل و نشان دادن لوکس و ظرافت استفاده می شوند

 

 • فلز : گلدان های فلزی می توانند یک گزینه معاصر و ضد شکستگی باشند که دوام فوق العاده ای دارند .

 

 • چوب : برای جلوه ی طبیعی تر ، گلدان چوبی گزینه مناسبی است .  

 
برای آشنایی با انواع گلدان های گل آرایی  نحوه گل آرایی آن ها از طریق لینک های زیر وارد شوید .
 
 
 
 
 
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *